Test: Svatomartinská vína 2018

Mladá vína respektive Svatomartinská vína jsou na trhu jen několik desítek hodin (také podle toho, kdy čtete tento text).  Ročník 2018 je pokračováním spanilé jízdy mladých moravských  / českých vín. Sice jejich objem uváděný každý rok na trh 11. listopadu již neroste, ale trvale se ustálil na objemu 2 milionu lahví.  Jak tedy dopadla mladá vína letošního ročníku? Připravili jsme pro vás první část testu mladých vín, ale pokud jste netrpěliví a chcete prozradit pointu hned…Dopadlo to dobře. Ročník 2018 je snem každého vinaře i milovníka vína. Kvalita vín je plošně nadstandardní, i když i tento ročník se někomu tak úplně nepovedl. A oproti většině kvalitních ročníků, letos je vína navíc opravdu hodně. Ale to není žádná novinka, podobně jsou na tom prakticky všechny vinařské oblasti Evropy. V roce 2019 se každopádně máme na co těšit a výjimečně v pozitivním slova smyslu. A nyní pár našich tipů:

Veltlínské červené rané 2018 SVM – Vinařství Mádlovi (František Mádl a rodina)

Svatomartinské víno Vinařství Mádlovi

Styl letošních mladých vín u Mádlů, lehce vyšší zbytkový cukr, kulatá, šťavnatá chuť, plná ovoce. Technologicky čisté a zábavné víno. Odrůda, které se ve formě mladých vín nebývalé daří, s lehce delší macerací, která zřejmě způsobila lehce vyšší barvu, kdy slovo „červené“ alespoň v mikroskopickém náznaku najdete. Seriózní a zároveň pitelné mladé víno

Müller Thurgau 2018 SVM – Vinařství Mádlovi (František Mádl a rodina)

Každoroční hit mezi mladými víny od Mádlů. Sice odrůda MT ještě nevystoupila z vězení svého dlouhodobého negativního image, ale v rámci mladých vín svůj potenciál šťavnatosti ukazuje naplno. Plné, šťavnaté, s citrusovými a hroznovými tóny.

Müller Thurgau 2018 SVM – Vinařství Balážovi

Pokud to u mladého vína lze konstatovat, tak toto víno je seriózní. Ve vůni najdete medové, uhlazené tóny. Chuť je také seriózní, trochu potlačující tradiční projev odrůdy, což rozhodně není kritika. Víno, které snese parametry porovnání jako regulerní, celoroční víno. I když v porovnání s mladými víny aktuálního ročníku nepůsobí tak rozverně a šťavnatě. Vlastně takové celoroční svatomartinské víno.

Müller Thurgau 2018 SVM – Vinařství Grmolec

U tohoto vína už máte regulerně pocit, že někdo nalepil na standardní víno svatomartinskou etiketu. Jemné, lehce zakulacené, odrůdově sice ne úplně čitelné, ale velmi plné (na odrůdu…) a pitelné, navíc dlouhé, s patrným zbytkovým cukrem.  Trochu profesorské, ale o to déle jej budete pít .

Zweigeltrebe rosé 2018 SVM – Vinařství Mádlovi (František Mádl a rodina) 

Rosé Vinařství Mádlovi

První, co vás při prvním doušku napadne, je slovo líbivé. Svěží, kulaté, šťavnaté, naducané a plné lehkého červeného ovoce. Subjektivně s vyšším zbytkovým cukrem. Druh vína, kdy láhev vypijete dřív, než se vůbec rozkoukáte.  A rosé, s kterým budete mít úspěch kamkoliv přijdete.

Zweigeltrebe rosé 2018 SVM – Vinařství Balážovi

Elegantní rosé, naducané svou ovocností a mladostí, ale již srovnané a harmonické. Pokud si mohu dovolit přirovnání, tak se jedná o vinného teenagera, ale z dobré rodiny, navštěvujícího prestižní soukromou školu. Rosé, které vás bude bavit

Svatovavřinecké rosé 2018 SVM – Nové vinařství

Lehké, technologický čisté, decentní růžové víno. Svěží, jemné tóny malin a jahod, oproti ostatním rosé tohoto ročníku je lehčí, střídmější.

Modrý portugal 2018 SVM – Vinařství Mádlovi (František Mádl a rodina)

Modrý portugal je odrůda přímo stvořená na mladá vína. Taková lokální varianta Beaujolais Nouveau se „sklepní uličkou“ na etiketě. Tóny švestek, višní, celkově hladké, sametové, šťavnaté a chuťově plné.

Svatovavřinecké 2018 SVM- Vinařství Mádlovi (František Mádl a rodina) 

Müller Thurgau Balážovi

Červeným vínům letošní ročník prostě prospívá. Sametová, hladká ovocnost s nádechem višní, chcete-li konkrétní přirovnání, tak lehký náběh do tónů moncheri či kombinace třešňových tónů á la Chianti spolu s lehkou kořenitostí tak rozpoznatelnou u Svatovavřineckého. Subjektivně o čárku působí lépe než Modrý portugal ze stejného vinařství.

Martin Kozák

redaktor VINO.TK

You may also like...