Co je co: Portská a portugalská vína

Portská vína – fortifikáty. Převážně sladká vína s vyšším obsahem alkoholu (+-20%), jehož přidání zastavilo kvašení vín a zachovalo v nich větší zbytkový cukr (80-100g/L). Jsou mohutná a mají značný potenciál ke velmi dlouhému zrání.

Vinice v údolí Douro

Tichá vína z Portugalska –  jsou vyráběny tradičním způsobem, prakticky identickým jako ve zbytku Evropy. Nepřidává se do nich alkohol a nejsou sladká. Určitá jejich zvláštnost pochází z použití lokálních odrůd. Ty jsou však identické jak pro vína portská tak tichá portugalská:

Touriga National – mohutná odrůda, která je stavebním kamenem mnohých velkých portugalských (i portských) vín. Bývá přirovnávána ke Cabernet sauvignonu. I její vztah k další místní odrůdě – Touriga France – je přirovnáván k poměru mezi Cabernet sauvignonem, který vínům dodává strukturu a třísla a Cabernet Francem, který pro změnu přináší eleganci a ovocnost.

Touriga Franca – jedna z hlavních odrůd Portugalska. Je ovocnější a lehčí než Touriga Nacional a dodává vínům noblesnost. O původu odrůdy není moc známo, ale zřejmě vznikla křížením Tourigy Nacional a další lokální odrůdy. 

Vinařství v Douro

Tinto Roriz – původem španělská raná odrůda. Vyrábějí se z ní bohatá, živá červená vína, která jsou zároveň elegantní a robustní a mají výraznou kořeněnou příchuť bobulového ovoce. Španělská varianta má podstatně známější název – Tempranillo.

Tinta Barroca – tradiční portugalská odrůda, na kterou můžeme narazit v omezeném množství také v Jižní Africe. Používá se nejčastěji ke kombinování odrůd v portských vínech. Je odolná a často vydrží i vinice na severní stranu.

Bílé portské víno

Bílé portské víno – se vyrábí z bílých hroznů a lze jej vyprodukovat v široké škále stylů. Obyčejné bílé portské tvoří vynikající základ pro koktejly, zatímco kvalitnější exempláře chutnají nejlépe samotná, řádně vychlazená. Existuje celá řada druhů bílého portského, od suchého až po velmi sladké. Pokud bílá portská vína zrají po dlouhou dobu v dřevěných sudech, ztmavnou, případně dosáhnou bodu, kdy je obtížné (podle samotného vzhledu) určit, zda bylo původní víno červené nebo bílé.

Portské ruby – nejrozšířenější produkovaný druh portského. Po fermentaci je uloženo v nádržích vyrobených z betonu nebo nerezové oceli, aby se zabránilo oxidačnímu zrání a zachovala se jeho sytě červená barva. Toto víno se obvykle míchá tak, aby odpovídalo stylu značky, v jejímž rámci má být prodáváno.

Portské Tawny jsou vína vyráběná z modrých hroznů, která zrají v dřevěných sudech a jsou vystavována postupné oxidaci a odpařování. V důsledku toho postupně dozrávají do zlatavě hnědé barvy. Vystavení kyslíku dodává vínu „ořechovou“ příchuť, která je namíchána tak, aby odpovídala klasické chuti portského vína. Portská vína tawny jsou sladká nebo polosuchá a jsou obvykle konzumována jako dezertní vína.

Portské LBV – Late bottled vintage – později lahvované ročníky. Speciální druh staršího portského vína, které zraje aspoň 5 let na vinařství (v sudech), následně se lahvuje a uvolňuje na trh. Svou zralostí se tedy výrazně liší od běžných vín kategorie ruby / tawny, ale také od špičkových ročníkových portských vín.

Archivní a ročníkové portské – nejprestižnější portská vína jsou ročníková. Buďto ve formě 10,20 či 40 let

Archivní portské víno

starých vín, přičemž vinařství garantuje, že láhev obsahuje vína minimálně uváděného stáří. Anebo ročníková vína konkrétního roku, kdy se jedná o nejšpičkovější produkt vinařství určený k dlouhodobému zrání. Ale může být uváděn na trh jako relativně mladé víno (například mladší než vína LBV).

Martin Kozák

redaktor VINO.TK

You may also like...