Beaujolais – jednotlivé druhy

Když se řekne Beaujolais, většině se vybaví mladé Beaujolais Nouveau. Ale to rozhodně není tím jediným ani hlavním produktem tohoto regionu. Ten rozhodně má co nabídnout a kvalita zdejších vín šla v posledním desetiletí značně nahoru. Zde předkládáme stručný přehled na jaké typy vína (apelace) v Beaujolais můžete narazit. 

Mapa Beaujolais

 

Vinařská oblast Beaujolais je patří ve Francii k těm menším. I když čítá skoro stejnou rozlohu jako všechny vinice v ČR. Konkrétně 17324 hektarů, které se nacházejí v relativně kompaktním pásu na jih od Burgundska o šířce 10 až 15 kilometrů a délce cca 50 kilometrů.  Dominantní odrůdou je zde Gamay (Gamay noir). Z toho se vyrábí jak zmiňované mladé Beaujolais Nouveau, tak klasické Beaujolais AOC, lehce výběrové Beaujolais Villages (pěstuje se v severnějších částech regionu, na jihu je jen základní Beaujolais) a hlavně 10 špičkových Cru de Beaujolais, které mají své místo na úplném severu regionu, kde se dotýkají Burgundska.  Jedná se o vína: Brouilly, Chiroubles, Chénas, Côte de Brouilly, Fleurie, Juliénas, Morgon, Moulin-à-Vent, Régnié, Saint-Amour. Jednotlivé názvy apelací jsou odvozeny od okolních vesnic (např. Fleurie) či kopců (Brouilly) až na jednu výjimku – Moulin-á-Vent – což znamená větrný mlýn a jak správně tušíte, najdete jej na stejnojmenné vinici. Cru de Beaujolais je kvalitativní vrchol tohoto regionu. Oproti standardním vínům Beaujolais mají pevnější strukturu, jsou více vrstevnaté v chuti i vůni a mají potenciál ke zrání. Navíc, s neustále se zvyšujícími se cenami burgundských vín, kvalitní cru de Beaujolais začínají být rozumnou alternativou k vínům ze severního sousedství. 

Rozdíly jsou samozřejmě patrné i mezi jednoltivými apelacemi. Fleurie dává vína květnaté vůně (což francouzštináře nepřekvapí dle názvu), Morgon, Julienas či Moulin-á-Vent zase vína komplexní, mohutná a plná. Regnié, Saint Amour či Chiroubles zase nabízí eleganci, lehkost a ovocnost.

V daleko menší míře se v Beaujolais můžeme setkat s růžovou variantou – Beaujolais rosé (i rosé Nouveau), která ale díky ovocnosti odrůdy Gamay stále získává více a více na popularitě. Úplnou raritou je Beaujolais blanc, které je však vyráběno z Chardonnay. Jedná o o malou, exkluzivní produkci, která se však často vyrovná základním bílým burgundským vínům z okolí Maconu. O kvalitě a malé produkci svědčí i fakt, že není povoleno uvádět na trh mladé Beaujolais blanc nouveau.

Martin Kozák

redaktor VINO.TK

You may also like...