Beaujolais Nouveau: Jeho dva mladší bratři…a další

Právě proběhl třetí čtvrtek v listopadu. A to jako zkušení vínomilci máte určitě spojené s mladým vínem z odrůdy Gamay.  Nebo-li Beaujolais Nouveau. I když tento vinný fenomén dostává u nás v posledních letech na frak od masivně podporovaného Svatomartinského , stále se jedná o velký vinařský svátek. Kterých ostatně není vůbec mnoho. A  přestože je mladé Beaujolais (a B. Villages) automaticky spojováno s červeným vínem, má i své dva sourozence jiné barvy (i když jeden je nevlastní). Jsou podstatně méně známí, ale rozhodně stojí za naší pozornost.

Beaujolais Nouveau Rosé

Vyrobit růžové víno z modré odrůdy Gamay není technologicky žádný div. I přesto jsme si na mladé růžové Beaujolais museli pěkně dlouho počkat. Jestliže fenomén červeného Beaujolais započal na začátku let padesátých, na růžovou variantu se čekalo až do roku 2006. A ten rok se navíc objevila jen na japonském trhu. Od roku 2007 je to pak všeobecná záležitost. Ale stále dost raritní. Průměrně se každoročně vyrobí cca 600 až 800 tisíc lahví. To možná vypadá na první pohled jako úctyhodné množství. Ale jen než jej porovnáme s 35 miliony každoročně vyprodukovaného červeného mladého Beaujolais. Na druhou stranu, vyrábí se i klasické, „každoroční“ růžové Beaujolais. A toho se vyrobí ještě méně. Kolem půl milionu lahví. A přitom odrůda Gamay a mladá vína ročníku přímo vybízení k výrobě růžového moku. Lehkost, ovocnost, šťavnatost a pitelnost. To jsou symboly jak Beaujolais, tak růžových vín. Zde máte jeden tip na toto víno.

Macon Villages Nouveau

„A existuje i bílé Beaujolais Nouveau?“ – jedna z velmi častých otázek, když se tématem diskuze stane Beaujolais Nouveau. Tímto vínem paradoxně opouštíme Beaujolais a vstupujeme do Burgundska. Macon je oblast, která převážně vyrábí vína bílá z Chardonnay, ale také růžová a červená (Gamay, Pinot Noir). Nicméně vína Macon Villages jsou výhradně bílá. A právě zde najdeme i variantu mladých vín příznačně nazvanou Macon Villages Nouveau. A protože vinaři z Beaujolais to mají do Maconu jen co by kamenem dohodili, často jej zařazují jako mladé víno do svého portfolia. Tím do značné míry supluje roli bílého mladého Beaujolais. Beaujolais blanc (bílé) totiž existuje, ale není povoleno jej vyrábět jako mladé – nouveau.

Macon je však jen nejvýznamnějším mladým (Nouveau / Primeur) Francie mimo Beaujolais. Ale těchto vín je celá řada. Spojuje je však jedna věc – u nás jsou prakticky (jako mladá vína) neznámá a neodstupná. Nicméně zde je jejich seznam:

Červená francouzská mladá vína:

Beaujolais
Beaujolais-Villages
Côtes du Rhône (vins de café)
Coteaux du Tricastin
Côtes du Ventoux
Coteaux du Languedoc
Touraine (vins issus du seul cépage gamay noir)
Anjou (vins issus du seul cépage gamay noir)
Gaillac
Coteaux du Lyonnais
Côtes du Roussillon

Růžová francouzská mladá vína:

Beaujolais
Beaujolais (suivi du nom de la commune d’origine)
Beaujolais-Villages
Mâcon
Côtes du Rhône
Tavel
Coteaux du Tricastin
Côtes du Ventoux
Coteaux du Languedoc
Touraine
Rosé d’Anjou
Cabernet d’Anjou
Cabernet de Saumur
Coteaux du Lyonnais
Côtes du Roussillon

Bílá francouzská mladá vína:

Bourgogne
Bourgogne grand ordinaire
Bourgogne aligoté
Mâcon
Mâcon supérieur
Mâcon (suivi du nom de la commune d’origine)
Mâcon-Villages
Coteaux du Tricastin
Côtes du Ventoux
Muscadet
Gaillac
Coteaux du Lyonnais
Côtes du Roussillon
 

 

Martin Kozák

redaktor VINO.TK

You may also like...