Co pít k Sushi

Sushi je fenomén, který zaplavil celé Česko. Z luxusních restaurací se během pár let rozšířilo rychlostí a intenzitou vlny tsunami. V Praze v některých čtvrtích uvidí více restaurací se sushi než stánků s kebabem / gyrosem. Sushi zlidovělo. Z VIP pokrmu se stalo něčím, co je stále šik a trendy ale už dostupné (i cenově).  Jestliže v Praze tato sushi-vlna zřejmě již kulminovala, v regionech je cvakání hůlek slyšet čím dál tím častěji. Prostě kdo chce být v Tachově či Bruntále frikulín (free, cool a in) musí jíst sushi.

Ale co k sushi pít.

Hned jak při konzumaci sushi přestanete bojovat s hůlkami, ošetříte si drobná zranění způsobená nešikovným spolustolovníkem a utřete rozsypaná zrnka rýže na stole, začnete řešit klíčovou otázku – co pít. Sushi je společenský pokrm, málokdy si jej dáte asi sami. Stejně tak jste na tom asi s vínem (pokud ne, proč byste četli VINO.TK). Zde pár spíše všeobecných tipů, která vína, odrůdy či styly vína Vám k vašemu samurajskému pokrmu budou nejvíce chutnat. I když nastavení chutí je vždy individuální, berte to jen jako vodítko.

Volba na jistotu (skro vždy) – Ryzlink rýnskýIMG_3466

Když japonci vymýšleli sushi (před více jak 1000 lety), zřejmě neuvažovali o středoevropském ryzlinku. O to více se však k němu hodí. Ale pouze ve své mladé, svěží, šťavnaté variantě se spoustou citrusů a květinových tónů. Když se zráním ve vašem ryzlinku začnou objevovat olejové tóny, elegantní souznění se sushi mizí. Ale je to zase otázka osobní chuti Jen na okraj, sushi  doslovně znamená kyselá rýže. Proto se kyselin v ryzlinku nebote.

Volba elegantní (pro dobře situované frikulíny) – Šumivá vína a champagne

Sushi je noblesní, elegantní, někdy až snobský pokrm. Nenechte si vymluvit, že sklenička sektu, cremantu, prosecca či champagne je už příliš. Ba naopak. Opět tradičně vyšší kyseliny v šumivých vín vytvoří krásnou harmonii. Navíc pokud mát před sebou lehčí typ sushi.

Volba současná (trendová chcete-li) – Růžová vína

Růžová vína v současnosti vládnou, tuzemský vinařský fond je propaguje na banerech (mají zvuk…), v jižní Francii jejich ceny rostou rychleji než u velkých Bordeaux a moravští vinaři se úspěšně naučili vyrábět výtečná rosé. Proč si jej nedopřát k sushi. Lososové nigiri sushi a sklenička růžového – to je rovnice, která má často výborný výsledek. Svěžest, ovocnost a dokonce i častý zbytkový cukr u růžových vín není na překážku.Volba netradiční, ale pochopitelná – Pinot blanc free-photo-nigiri-shushi-set-442-m

Když u stolu shromáždíte vinaře (ne podle vzoru pivař), sommeliéra, obchodníka s vínem a vinného novináře, dříve či později začnou lkát nad smutným osudem Pinot blanc = rulandské bílé. Všem chutná, existují vinařství na ní specializované, slaví úspěchy na degustacích, ale…Když dojde na objednávku, stejně všichni šáhnou po „sestře“ – Rulandě šedé. Ale Pinot blanc má v kapse trumf. Díky mineralitě, citrusovosti a určité svěžesti či neutrálnosti v porovnání s rulandským šedým se perfektně hodí k většině variant sushi.

Volba zatracovaná, ale o to lepší – Chardonnay barrikové

Bílá vína zrající v dubových sudech u nás polarizují milovníky vína. Část (řekl bych i větší) je zatracuje a odmítá, druhá část (včetně části redakce) je miluje. Chardonnay jako odrůda plná, šťavnatá, korpózní a dokonce výrazná je schopná udržet krok i s výrazně ochuceným sushi. A to i když mu sekunduje wasabi a sojová omáčka. Zároveň je odrůdou, která zrání v sudech nejvíce prospívá. Proto si zkuste zaexperimentovat a dát si k sushi i bílé víno (nemusí být vždy chardonnay), u kterého zrání na dřevě je zřejmé (hned po nalahvování je to nejvíce zřejmé, pak se „dřevo“ postupně zakomponuje do chuti) a budete překvapení jak tato kombinace funguje. A mám umínit i poznámku našeho redakčního webmastera – ten by u sushi „šel ještě dál“ a nebál by se moderních oranžových vín (bílá vína vyráběná jako červená – popsáno ve velké zkratce).

Volba nečekaná, až překvapivá – Pinot Noir

Bílé jste čekali, růžové vás nezaskočilo, šumivé příjemně překvapilo, ale červené vino? Pinot Noir? To zemité, po růžových lístcích a hořké čokoládě vonící víno k sushi? Ano…Ne ke všem, ale pokud vaší „kyselou rýži“ doprovází něco s pěvnější strukturou – konkrétně tuňák, tak je Pinot Noir super volbou. Ale nezapomeňte jej trochu nachladit, více než děláte obvykle a vybrat si spíše lehčí a mladší variantu této odrůdy.  A Pinot Noir dokáže vytvořit i skvělé rosé i šumivá vína, takže variant je hodně.

Volba překvapivě častá…

My jsme stránky o víně, takže doporučovat vám k sushi zelený čaj, byste od nás asi nečekali. A zmínit to musíme. Tradiční volbou je také saké nebo-li rýžové víno. Oproti normálnímu má 17% alkoholu (i když je normální víno dohání) a pije se jak studené tak vlažné až teplé. A existuje dokonce i šumivé. Je to volba tradiční, nicméně na ústupu. A paradoxně nejčastěji se v Japonsku k sushi pije…pivo. Už i kluci japonští na to přišli.

Ať budete mít dnes k večeři sushi nebo bramborák, přeji dobrou chuť.

Martin Kozák

redaktor VINO.TK

You may also like...