Prezident Svazu vinařů Tibor Nyitray: Hledá se cesta, v jakém režimu se bude prodávat stáčené víno

Připomínkování novely vinařského zákona je v plném proudu. Významná zájmová sdružení, která se k vinařskému zákonu vyjadřují dlouhodobě, se však stále nemohou v mnoha bodech shodnout. Vino.tk přináší videorozhovor s prezidentem Svazu vinařů Tiborem Nyitrayem.

– hledá se cesta, v jakém režimu se bude prodávat stáčené (sudové) víno: prodávat by měla pouze osoba, které víno dodal výrobce (v případě, že byly hrozny sklizeny na území ČR) nebo ten, kdo přivezl víno na území ČR jako první, třetí variantou je prodej v zařízeních samotného vinaře.

– vytvoří se on-line registr výrobců a dovozců. Prodejce povinně nahlásí, komu a v jakém množství víno prodal. Seznam prodejců bude zveřejněn a na internetu dostupný veřejnosti.

– Svaz vinařů prosazuje nálepky ve tvaru české vlajky na zátkách, aby bylo zjevné, že víno pochází z ČR. Podobným způsobem jsou označeny např. lahve rakouského vína

– nově by se měla zavést definice falšování vína. V případě použití nedovolených látek budou zavedeny pokuty až do výše 50 milionů korun.

Otázka na vás: Souhlasíte s těmito připravovanými změnami?

Pokud máte další návrhy, budeme za ně rádi na info@vino.tk


You may also like...