En Primeur: Díl II. Očekávání

Ročník:

Bordeaux potřebuje dobrý ročník jako sůl. Co se objemu sklizně týče, vinaři mohou být klidní. Obzvlášť nadějně vypadá Cabernet sauvignon, a to i po stránce kvality. Nebude to špičkový ročník, na který budeme vzpomínat, ale rozhodně bude nejlepší od roku 2010.  Zpočátku roku to vypadalo ještě nadějněji, ale deštivý červenec a srpen sesadily ročník o něco níže a donutily vinaře přesunout sklizně někdy až do půlky října. Lépe dopadl cabernetový levý břeh (hlavně Médoc), více starostí bylo „napravo“ s Merlotem. Naopak dobře to vypadá s botrytickými Sauternes, Barsac a spol.

Očekávání ročníku:Photo9

Ročník 2014 přichází po „ročníku vinaře“ – tak se diplomaticky označuje nepříliš příznivý rok – v tomto případě to byl rok 2013 – jeden z nejsložitějších za posledních několik desítek let. Obchodování ve formě enprimeur tedy bylo mírně řečeno složité a prakticky ani neproběhlo. Předchozí dva ročníky 2011 a 2012 byly sice lepší, ale trpěly v porovnáním s předchozí „super-dvojicí“ 2009 a 2010. Na druhou stranu cenová korekce 2011 a 2012 nebyla nijak výrazná v porovnání s předchozími, dnes už legendárními ročníky. Jinak řečeno, vinařství nesnižovala ceny tak, jak by měla. Samotné 2009 a 2010 patří k tomu nejlepšímu, co v Bordeaux vzniklo od 2. světové války. Shrnuto a podtrženo – poslední „normální“ ročník byl 2008, zejména cenově. Ta byla ovlivněna tehdy probíhající ekonomickou krizí a strachem z budoucna. Dnes Bordeaux stojí před kvalitním ročníkem a velkou poptávkou po víně. Nutně však potřebuje průměrný ročník v nadstandardní kvalitě a za rozumné peníze.

Další faktory pro Bordeaux u ročníku 2014:chateau-de-domaine-de-leglise-vigne-proche

Jedním z velkých témat letošní kampaně je fakt, že mladá vína nehodnotil americký kritik Robert Parkere. Ten občas mnoho vín vystřelil do vysokých cenových sfér, na druhé straně některým vinařstvím a celým regionům uškodil. Hlavně tím, že je buď ignoroval nebo výrazně upřednostňoval určitý styl výroby vína, který nesdíleli všichni vinaři oblasti. Na první pohled vypadá absence Parkera na „primeurech“ jako katastrofa nebo negativní faktor. Ale – není to poprvé, co Parker vína nehodnotí. Ostatně, nikdy nebyl a není jediným kritikem, který vína enprimeur hodnotí. Nakonec, zde je názor jednoho negocianta: „Když nám Parker nebude radit, co si máme o vínech myslet, tak snad konečně dáme i na svůj vlastní názor, chuť a instinkt.“

Vliv na ceny a poptávku po velkých vínech z Bordeaux mají i zahraniční trhy. Pozitivní nálada přichází z Velké Británie, USA a Švýcarska. Tyto tradiční trhy tak nečiní z nějakého vyššího pohnutí myslí, ale z pragmatické strategie. Vývoj kurzu jejich měn vůči EURu je za posledních x-měsíců motivuje k nákupu evropských vín a vybírají si cenový bonus či slevu -20 až 30% v porovnání s předcházejícím rokem.

Na druhou stranu je pořád ještě velkou neznámou Východ, tedy východní trhy. Mnoho místních negociantů se možná neptá „A děti, mají si kde hrát?“ ale spíše „A Rusové, budou ještě kupovat?“ Tradiční velká klientela zvláště na vrcholná vína je dnes www.PragueBusinessPhotographer.com-355ve složité situaci. Často se stává, že zákazník chce vína nakupovat, ale transakce mu není umožněna. A nejistota na tamějším trhu obchodníky ani nemotivuje k větším nákupům pro standardní (rozumějte vyšší střední třídu) klientelu.

Ještě více nejasností je v Číně, kde se míchají vlivy značných čínských investic do vinařství v Bordeaux s omezováním rozhazovačnosti politických elit. Čína totiž mimo jiné vytvořila unikátní typ vínodovážejících společností. Někteří z čínských dovozců se zaměřili na vína určená jako dárky (rozumějte úplatky) pro vrcholné státní činitelé. Žádné obchody, restaurace, vinotéky či e-shopy…Jen pro „papaláše“ Zdá se, že čínský trh, který posledních 10 let výrazně ovlivňoval poptávku po Bordeaux, je už těmito víny poněkud nasycen.

Shrnutí:

Ročník 2014 je přece jen světlo na konci tunelu, které nám naznačuje, že se bude jednat o slušný ročník. Aktuálně jsou každý den zveřejňovány ceny jednotlivých vín. Můžeme tedy již brzy zhodnotit, zda si tamější vinaři zachovali cenovou rozumnost.

Další díl popisují ročník 2014 a jednotlivé oblasti Bordeaux již v pátek 24. dubna

Martin Kozák

redaktor VINO.TK

You may also like...