Cabernet Sauvignon z vinařství Baloun získal trofej v Bergamu

V historickém městě a stejnojmenné provincii severní Itálie proběhl v pořadí již desátý ročník mezinárodní soutěže vín nazvané „Emozioni dal Mondo – Merlot e Cabernet Insieme“, která se tradičně koná v malé podoblasti regionu Lombardie s názvem Valcalepio.

Vinařské zóně Valcalepio s jejími vinicemi se v regionu Lombardie přezdívá „zahrada Bergama“. Název Valcalepio má svůj původ v latinsko-řeckém „Kalos Epias“ a znamená údolí dobrých sladkých půd. Jedná se o malou vinařskou podoblast v podhůří Orobských Alp, která se v poslední době proslavila bordeauxskými odrůdami Merlot a Cabernet Sauvignon. A právě tyto kultivary, jinak také přezdívané Bordeaux blends, daly za vznik této soutěži.

Odrůdy Merlot a Cabernet Sauvignon byly na území Itálie poprvé vysazeny v roce 1820 poblíž Marenga a ještě o 165 let později, v roce 1985, představovaly pouhá 2 % výsadby révy vinné v celé zemi, jelikož pro vína s označením DOC (Denominazione di Origine Controllata) nebyly povoleny. Po změnách v italských vinařských zákonech, které v 90. letech minulého století zavedl tehdejší ministr zemědělství Giovanni Goria, čítá současný stav těchto kultivarů 44 500 hektarů z celkové výsadby, přičemž Merlot se stává šestou nejvysazovanější odrůdou v Itálii.

Oblast vinařské zóny Valcalepio se rozkládá severovýchodně od města Bergamo mezi řekou Adda a jezerem Iseo a táhne se přibližně 70 km. V roce 1976 bylo za účelem podpory a propagace místních vín založeno Consorzio Tutela Valcalepio se sídlem v městečku San Paolo d’Argon, které sdružuje zdejší výrobce. Jejich celková produkce činí nějakých 1,5 milionu lahví ročně s označením DOC Valcalepio, jež na trh uvádí čtyři druhy vín: Valcalepio Bianco, Valcalepio Rosso, Valcalepio Rosso Riserva a Valcalepio Moscato Passito.

Pro výrobu bílých vín se pěstují odrůdy Chardonnay, Pinot Grigio a Pinot Bianco, zatímco pro červená vína pak již zmíněné kultivary Merlot a Cabernet Sauvignon. Polosuché bobule zvané passito z odrůd Moscato di Scanzo, zvaného též Metera, a Moscato di Gandosso (jedná se o muškátové subvariety odrůdy Moscato specifického místa původu) dávají rustikální červená vína stylu vín slámových, nazvané Moscato Passito, jež se produkuje pouze ve velmi omezeném množství. Vyznačuje se hřejivým, mahagonovým rouchem s aromatem evokujícím koření, exotické ovoce a dohořívající dřevo v krbu, zatímco v chuti je úžasně opulentní, nádherně strukturované, překvapivě suché a nekonečně dlouhé.

Pod přísným dohledem mezinárodní organizace O.I.V. (Organisation de la Vigne et du Vin) se sídlem v Paříži, která monitoruje veškeré dění okolo révy vinné a vín vinařských zemích světa, byla v roce 2005 vybrána právě oblast Valcalepio jako dějiště nové mezinárodní soutěže vín vyrobených z těchto dvou odrůd. V praxi to znamená, že žádná jiná vinařská země světa již nebude moci uspořádat podobnou soutěž těchto dvou odrůd, ve vinařském světě běžně nazývaných „Bordeaux Blend“.

Letos se hodnocení konalo ve dnech 17.-18. října v rekonstruovaných prostorách textilní továrny, nyní muzea textilního průmyslu Filandone ve městě Martinengo. Prezident Consorzia, Conte Emmanuele Medolago Albani, spolu s s osobnostmi jakými jsou Luigi Odello a Sergio Cantoni, kteří tvoří hybnou sílu této soutěže od jejího samého prvopočátku, slavnostně uvítali 93 degustátorů z 23 zemí světa, od Kolumbie až po Japonsko, a tím zahájili hodnocení pod taktovkou profesora Alaina Bertranda z univerzity v Bordeaux, letošního reprezentanta O.I.V.

Hodnotící komise sestavená z řad producentů, enologů, specializovaných novinářů na vinařskou problematiku, MWs a sommelierů celkem rozdala 63 zlatých medailí. Velká zlatá medaile letos udělena nebyla. V souladu s předpisy O.I.V., které povolují v soutěžích maximálně 30 % medailí, nebyly vyhlášeny ani stříbrné medaile. Nejvíce ocenění získala samozřejmě Itálie, avšak zlaté kovy putovaly také například do Jihoafrické republiky, Izraele, Francie, Rumunska, Gruzie, Chorvatska, Srbska, Slovinska, Turecka či na Maltu a na Slovensko.

Kromě výše uvedených medailí, má každá zúčastněná země možnost získat navíc ještě cenu novinářů za nejlepší víno z této země, kterou udělují pouze členové jury, kteří jsou zároveň novináři s vinařským zaměřením (podmínkou je získání nejméně 85 bodů v soutěži za relevantní vzorek). Vinařství Radomila Balouna z Velkých Pavlovic tak opět v Bergamu získalo titul Premio della Stampa, tentokrát za Cabernet Sauvignon z ročníku 2012, což byl zejména emotivní zážitek.

Kompletní výsledky soutěže jsou k dispozici na: www.emozionidalmondo.it

Tisková zpráva, autor: Helena Baker

You may also like...