Hnus roku III. – Falešná Pálava

Minulý díl našeho „Hnusu“ jsme začali hádankou, tento začneme matematickou úlohou. Není tak složitá, ostatně, správné řešení vám prozradíme na konci. V tuzemsku se odrůda Pálava pěstuje na 264 hektarech. Když si řekneme, že všechny vinice už rodí (jako že nikoliv) a mají výnosnost 50 hl na hektar, vyjde nám celková produkce na cca 1,3 milionu litrů. Na první pohled lze říct, že Pálavy je dostatek. Sudová se prodává na každém rohu. Vždy je pravá, nefalšovaná a od „ověřeného“ drobného malopěstitele, který si dělá víno pro radost a ne pro peníze, ostatně, vše poctivě zdaní. K naší matematické úloze dodejme další veličinu: Pálava se prodává na tisíci stanovištích. (12 míst na okres včetně všech večerek a stáčíren). V každém tomto prodejním místě přijde denně 10 zákazníků, kteří si koupí alespoň jednu „petku“ (1,5 litru) Pálavy. A pro jistotu počítejme jen pracovní dny. Počítali jste správně? Vyšlo vám 3,3 milionu litrů? Správně. Vlastně nesprávně!! Vždyť je to dva a půlkrát víc, než se zde Pálavy vyrobí. A to nemluvme o tom, že veškerá skutečně vyrobená Pálava se prodá v lahvích… Rozdíl mezi produkcí a prodejem tedy převyšuje  3 miliony litrů. Tak kde se to všechno bere? Že by dovoz ze Slovenska? Tam se Pálava pěstuje na sotva 50 hektarech!! A je tam stejně tak populární, jako u nás, tak proč by ji vozili někam za hranice? Že by slovenský vinař Pálavu v lahvi nechtěl prodat za 6-8EUR a raději poslal litr do Čech za 40,- Kč ? Tak sakra, kde se tedy bere ta „pravá“ moravská Pálava? Že by Srbsko, Moldávie, Makedonie, Maďarsko? No ano, vždyť není nic jednoduššího než citlivě namíchat místní aromatické odrůdy k obrazu českého klienta. „Nepátrej, neřeš a sedni si na své místo český člověče“… jsme potravinový odpad Evropy a víno dle oficální klasifikace rozlišujeme podle cukernatosti – čert vem původ – není jedno, jestli se mi točí hlava po Pálavě nebo po Pražském výběru?  „Vždyť lidi mají tu Pálavu tak rádi…“ namítne chemik – amatér, který se pod tíhou poptávky nominoval na vinaře.

Jasně, kupujte sudovou Pálava v trafice na rohu, ale vězte, že si nesete domů kus Balkánu. S největší pravděpodobností produkt nějakého hybridu, který se pne po telegrafních sloupech kolem železničních tratí. A kdo taková zvěrstva prodává? A vyrábí? To vám řekneme příště.

Pro zajímavostoficiální statistiky výměr podle odrůd – jeden by řekl, že vedle sudové Pálavy by to měl být také všude „Neuburk“ a André. Ale není…

Předchozí díly Hnusu roku: Sklepmistr, Krabicové víno

Poděkování: Jižní-Svah za poskytnutí fotografie PET lahve.

You may also like...