Morava 2014 – Tanzberg

Je už tradicí, že druhé dny návštěv na jižní Moravě začínám v Tanzbergu. Je to pro toto vinařství výhodou i určitým prokletím. Výhoda je, že po předchozím dnu mám už chuťové pohárky „vykalibrované“, opadla již ze mne prvotní euforie a jsem připraven na věcnou degustaci, navíc neovlivněnou jinými zážitky ze začínajícího dne. Nevýhodou je, že často ještě nesu stopy „pracovního vytížení“ z předchozího dne tráveného také návštěvami vinařství.  Na druhou stranu pokud potřebujete ráno příjemně probrat, návštěva Tanzbergu je ideální.

Bavory, 9:00, příjezd na vinařství. Stejná procedura jako vždy. Vinařství je usazeno doprostřed kopce v malé obci, která je od od Mikulova vzdálená přesně tak, že se sem nevyplatí jít pěšky (klub českých turistů by to samozřejmě viděl jinak) a při cestě autem se vám nestačí zahřát motor. Usedlost je klasickým příkladem „matení tělem.“ Na první pohled bych odhadoval skromný tradiční vesnický dům s připojenou hospodářskou části. Před vchodem lavička, která úplně láka případné znavené poutníky si sednout a dát si skleničku něčeho z Turoldu (hlavní vinice Tanzbergu). Ale je brzo ráno a znavení poutníci se nedostavují, tak jdeme dovnitř.

Vstupní prostory Tanzbergu vypadají přesně tak, jak si představuji, že by se moravská vinařství měla prezentovat. Starý lis na víno – je tu. Noblesně vystavený sortiment vinařství – odškrtnuto. Možnost nákupu vína na místě – ano. Možnost ochutnat vína – stejně tak. Použití tmavého dřeva všude v interiéru – ano, Tanzberg prošel. A jako bonus, v který ani nedoufám (respektive doufám, nejsem tu poprvé), jsou sklepní prostory. Do nich se klesá po schodišti, které je snad záměrně udržované v patinou oplývajícím stavu, který je přesně na hraně mezi bezpečných scházením a pocitem vstupu do hradního podzemí. Tomu se blíží i vzhled degustační místnosti ve sklepě umístěné. I mříž oddělující archivní vína zde najdeme.

Než se vrhnu na popis konkrétních vín, tak stručně o vinařství. Tanzberg byl první z „bergů“, které se na konci 90.-tých let vyrojili v moravském názvosloví vinařství. Pro doplnění ještě Spielberg, Sonberk, Waldberg, Gotberg a dovolím si připojit i Lahofer a Reisten. Prostě německy znějící (nebo-li v původním místním jazyce) jméno vinařství je víc in. A musím přiznat, že na tom něco je. Zni to prostě lépe než „Vinařství u Lojzíka“ – pokud takové existuje, tak se rovnou omlouvám. Tanzberg je neodmyslitelně spojen s osobou jeho majitele. Co se týče toho, co v Bavorech vybudoval, musím přiznat, že to má hlavu a patu. Bylo to jedno z prvních, ne-li první opravdu profesionální vinařství, které nastavilo laťku velmi vysoko. A to nejen kvalitou vín a jejich cen, ale celkově prezentací vinařství a jeho filozofií. A to vše konstatuji při vědomí, že zrovna nepatřím mezi fanoušky mimo-vinařských aktivit majitele Tanzbergu (pokud nevíte, tak googlujte).

Sortiment vín je v Tanzbergu založený na tradičních odrůdách, které zde můžeme očekávat. V průběhu let prošel určitými korekcemi. Moje oblíbené Vetlínské zelené a Modrý portugal zmizel v propadlišti dějin. Za klasické zástupce vín tohoto vinařství jsem vždy považoval Ryzlinky (oba), Chardonnay, Rulandské šedé a Sauvignon. Většinou z jejich vlajkové lodi Turold. Paradoxem je, že dnes již větší část produkce mají „na svědomí“ odrůdy modré – Cabernet sauvignon, Frankovka, Rulandské modré. Ty navíc jsou uváděny na trh s odstupem několika let, což jednoznačně schvaluji. Tento přístup celkově dává moravským červeným vínům určitý potenciál na trhu. Hitem poslední doby jsou sekty z Tanzbergu. Mnoho drobných a středních vinařů na Moravě podlehlo kouzlu mít svůj vlastní sekt. Ten z Tanzbergu však není jen o egu vinaře, ale rozhodně stojí za pozornost.

A nyní konkrétně k jednotlivým vínům. Degustace byla mixem ochutnávání 2013-tek z tanků a lahvových vín ročníku 2012, výjimečně starších. Čím začít jiným než „vlašákem“ – jsme na Mikulovsku, jsme v Tanzbergu, takže Ryzlink vlašský Železná. Kromě vtipné shody jména s majitelem, jedná se o špičkovou parcelu na Mikulovsku pro tuto odrůdu. Tanzberg samozřejmě není jediný producent, který zde má své vinice. Nicméně jejich Železná mne každoročně zaujme. Ročník 2013 není výjimkou. Celkově řízné kyseliny, které zde nejsou podpořeny přebytkem zbytkového cukru (v reálu 5g, ale působí jako by tato hodnota byla ještě menší). To je i určitá zvláštnost či přidaná hodnota Tanzbergu v roce 2013, cukr jsem v drtivé většině vín hledal zbytečně. Založenou hodně na citrusových tónech s lehkým náznakem exotických projevů (ananas, banán). Ty, vzhledem k mládí vína, budou postupně ustupovat před citrusovou a minerální charakteristikou. Proti tomuto mladému vlašáku nastoupil Ryzlink Vlašský 2012 Goldhammer – víno z jedné ze 2 vinic Tanzbergu, kde pěstují tuto odrůdu. Velmi odlišný vzorek, hladší, řekl bych uklidněnější, jednoznačně vyzrálejší. Méně kyselin, prakticky nulový zbytkový cukr. Tyto dvě vína elegantně prezentují rozdílnost ročníku 2013 a 2012. Jako den a noc.

Zastavím se na chvíli u Sauvignonu z Turoldu 2013 – letos zde najdete hned dva. A pokud byl RV Železná odlišný než RV Goldhammer, tak tyto dvě vína ze stejné odrůdy, stejného roku a vinice jsou ještě odlišnější. Osobně předvídám zářnou budoucnost variantě polosuché, která pragmaticky těží z parametrů ročníku 2013 – svěží kyseliny a na Tanzberg výjimečně podpořené zbytkovým cukrem. Výsledek je až návykový. Na první pohled si říkám, že je to jen takový líbivý Sauvignon, ale dřív než si udělám poznámku, tak si jej až 3krát upřesním. Prostě víno, které chytne a nepustí. Není to největší sauvignon z jižní Moravy, ale je velmi, velmi líbivý. To je „suchý“ bratr – zdůrazňuji ve smyslu zbytkového cukru – Sauvignon Turold 2013 suché – je jiná liga. Seriózní, až encyklopedijní  ukázka Sauvignonu. Rybíz, angrešt, mineralita. Sauvignon pro sofistikované milovníky této odrůdy. Jeho charkter je složitější než u předchozího a má větší potenciál do budoucna. Oproti svému líbivějšímu polosuchému sourozenci mu v cestě k obchodním úspěchům stojí ještě trochu vyšší cena.

Další dva vzorky opět ukázaly odlišnosti ročníků. Ryzlink rýnský 2013 Slunečná je v nejlepším slova smyslu líbivý ryzlink z Moravy. Plný, šťavnatý ryzlink se spousta ovocnosti a zralosti. Zároveň jako výjimka tohoto vinařství podpořen nadstandardním množstvím zbytkového cukru. Výsledek je líbivé, pitelné víno, které ale po prvním upoutání má co nabídnout. Svou chuťovou strukturu, několik vrstev ovocné chuti a rovnováhu kyselin a cukru. Ale na to vše jsem zapomněl, když jsem se vína napil. Moje ideální představa byla sednout si s lahví na lavičku před Tanzberg, předstírat unaveného turistu a užit si toto víno. Oproti tomu Ryzlink rýnský 2012 (dnes již není v nabídce) je ukázkou odrůdy, která ukazuje již tradiční vyzrávání tohoto vína – náznaky petrolejových tónů, citrusy postupně ustupují a z lehkého ovocného vína se na povrch dostává ryzlinková struktura. Klasické přetvoření z kukly do motýla. I když u Ryzlinků je to spíše z motýla do jiného motýla.

Víno, které se bude líbit, které bude chutnat, ale kde já osobně vidím trochu těžší prodejnost, je polosuchý růžový Merlot Pod Pálavou 2013 výběr z hroznů. Prakticky nikdo, kdo toto šťavnaté víno ochutná, nemůže říci, že mu nechutná. Merlot jako odrůda bohatá na třísloviny dodává růžovému vínu nadstandardní plnost a tělo. Zbytkový cukr to vše zabalí do velmi elegantního a líbivého obalu, kterému se těžko uniká. Nicméně cenová hladina většiny růžových vín na Moravě je trochu jinde. Ale držím Tanzbergu palce.

Na závěr červená vína. Už jsem uváděl, že Tanzberg si dává na čas, než je pustí do světa. A myslím, že je to tak správně. Jejich Pinot Noir Anenský vrch 2008 opravdu chutná skoro jak z Burgundska a zaslouží si na etiketě název Pinot Noir a ne Rulandské modré. Trochu složitější víno pro mne byla zdejší novinka Maharal 2009 pozdní sběr – cuvée Merlotu, Cabernetu, Frankovky. Vzorem pro toto víno bylo Bordeaux a název evokuje jméno historického rabína v Mikulově. Víno, které musíte kousat, kterým se musíte přímo prokousávat. Mám pocit, že vytvořit na Moravě červené víno ve stylu Bordeaux je počin odvážný stojící za pozornost, a toto víno si jí rozhodně zaslouží. Kombinace ovocné zralosti až přezrálosti společně s kořenitostí je výjimečná. Jen si nejsem úplně jist obchodním úspěchem tohoto vína. Nicméně Tanzberg slaví 15 let a nějaký ten dárek si může dopřát.

Jako tečka a překvapení na závěr návštěvy Tanzbergu byla jejich ledová vína. Ale o nich až někdy příště.

Martin Kozák

redaktor VINO.TK

You may also like...