Mas de Daumas Gassac

Mas de Daumas Gassac je názvem vinařství i hlavního vína tohoto vinařství. I když jejich vinice nepatří k žádné prestižní apelaci, bývá oceňováno nejvěhlasnějšími vinařskými experty světa: „jediné Grand cru jižní Francie” – Hugh Johnson, „Lafite z Languedocu” – Gault&Millau, „jedno z 10 nejlepších vín světa” – Michael Broadbent, „jednoduše výjimečné” – R. Parker. Během 30 let dosáhl Mas de Daumas Gassac statusu „kultovního vína”, kterým se mohou honosit jen výjimečná vína.

Nebylo to však automaticky. Když rodina Guibert přišla do Languedocu s myšlenkou výroby špičkového vína, jejich vize nekorespondovala se zvyklostmi, technologiemi, vína a vůbec mentalitou vinařského Languedocu. Tento nejjižnější region Francie byl v 70. letech v poslední své „zlaté fázi“, kdy levnými stolními víny zásoboval francouzský trh bez zásadní potřeby kvalitních vín. Situace vinařského průmyslu v Languedocu té doby by by se dal přirovnat k americkému sloganu: „objem ničím nenahradíš.“ Kvalita byla před objemem produkce v jednoznačné defenzivě. A do této situace přichází rodina Guibert s vizí butikového vinařství produkující špičková vína založená na odrůdě Cabernet Sauvignon. Ta navíc kombinovaná s další více jak desítkou odrůd více méně exotického původu od Madeiry, Piemontu až po Rumunsko. První ročník přichází v roce 1978 a sklízí…spíše posměch a přehlížení. Styl vína je naprosto nepochopen a snaha vinařství o tvorbu vína porovnatelného s velkými víny Burgundska či Bordeaux vyvolává více pozvednutá obočí než respekt. Výrazná odlišnost tohoto producenta však přivádí ve stejném roce na návštěvu věhlasného enologa a konzultanta – Emile Peynaud, který pracoval mimo jiné pro Château Margaux a Haut Brion. První rok se nalahvovalo jen 17 tisíc lahví, o které však nebyl prakticky žádný zájem. Prvních pár tisíc lahví se prodalo jen díky rodinným vazbám a přátelům rodiny Guilbert.

Nastolený směr se však nezměnil. K prvnímu razantnějšímu obratu přišlo v roce 1982 kdy průvodce (hodnotitel) vín Gault et Millau popsal Mas de Daumas Gassac jako „Lafite Languedocu.“ Tento do značné míry superlativ odstartoval širší akceptaci – pochopení stylu těchto vín z Languedocu. V roce 1986 přibylo bílé víno Mas de Daumas Gassac (z odrůd Viognier, Chardonnay, Petit Manseng a Chenin Blanc).

gassimg_cat_terroir

Dnešní postavení vinařství Mas de Daumas Gassac je výrazně odlišné od situace z poloviny 70.let. Nicméně odvaha zakladatele a jeho vize by nestačila k tomu, aby tato vína dnes měla takové renomé. Jedná se unikátní mix mnoha faktorů:

Unikátní historie vinic a regionu: První réva byla v údolí Gassac vysazena již kolem roku 780, kdy Benoit d’Aniane, jeden z pobočníku Karla Velikého, založil vinice v tomto speciálním údolí.

Specifické a zatím stále neprozkoumané podloží: Půda vinic Daumas Gassac byla znovu objevena roku 1971 profesorem geologie z Bordeaux Henri Enjalbertem. Ten jí také označil za ideální pro výrobu opravdu špičkových vín. Vinice těží z unikátní a stále ještě plně neprozkoumané půdy červeného odstínu, prašného charakteru a ledovcového původu, která se velmi blíží podmínkám v Burgundsku. Dalším důležitým faktorem je chladné mikroklima způsobené blízkou řekou Gassac, stejně jako horami a mořem v relativně malé vzdálenosti od vinic.Tato kombinace je v celé jižní Francii značně výjimečná.
Neobvyklé a raritní odrůdy: 40 různých odrůd se pěstuje v tomto údolí. Jedná se do značné míry o muzeum starobylých odrůd révy ze zemí a oblastí jako jsou Portugalsko, Madeira, Švýcarsko, Izrael, Arménie. Gassac je tak svou vlastní apelací díky této své různorodosti.
Organické vinařství: Vinice jsou rozděleny do 52 parcel, které jsou chráněny od okolního světa více jak 3 tis. hektarů lesa. Pěstování révy je v souladu s historickým udržováním rovnováhy s přírodou.
Výroba vína á la Médoc: Profesor Emile Peynaud, slavný enolog z Bordeaux, který konzultoval většinou Premier grand cru classé v Bordeaux, se stal konzultujícím vinařem také na Mas de Daumas Gassac. Pracoval pro mnohá „velká vína”, ale nikdy nebyl u zrodu „grand cru” tak jako na Daumas Gassac. Styl tohoto vína je nezaměnitelný, rodí se z půdy jižní Francie, podobné tolik Cote d´Or. Ve svém stylu připomíná Bordeaux, Burgundsko i Rhonu, ale přesto je tolik svůj a originální.
Potenciál k zrání: Díky speciálním polyfenolům ve víně, může Mas de Daumas Gassac projevovat svou mladost po 10, 20 letech, někdy se na vrchol dostává až po 25 letech. Vína prvního ročníku jsou pitelná i nyní. Další důkaz o srovnatelné kvalitě s velkými víny Bordeaux či Burgundska.

gassMas-de-Daumas-Gassac-Rouge2gassMas-de-Daumas-Gassac-Rouge

[mapsmarker marker=“4″]

Martin Kozák

redaktor VINO.TK

You may also like...